Śladami Józefa Piłsudskiego

pilsudski.png

27 maja 2022 r. klasa 7b wybrała się na wycieczkę po Puławach "Śladami Józefa Piłsudskiego".

Podczas spaceru uczniowie rozwiązywali zadania- zagadki związane z życiem i działalnością Józefa Piłsudskiego. Dzięki temu dowiedzieli się m.in. w jaki sposób cyfra 4 łączy się z Jego życiem, dlaczego Piłsudski ucieszyłby się gdyby zobaczył herb Puław, jaki związek z Naczelnikiem Państwa ma pomnik Ludwika Waryńskiego, dlaczego Piłsudski chętnie wysiadłby na przystanku przy Skwerze Niepodległości, jak dawniej nazywała się obecna ulica Piłsudskiego.

W trakcie wycieczki uczniowie zaśpiewali piosenkę o ulubionej przez Piłsudskiego herbacie i skosztowali ulubionych słodyczy Marszałka. Ukoronowaniem wycieczki była wizyta w Bibliotece Rolniczej i obejrzenie stołu, przy którym podczas pobytu w Puławach, Piłsudski podejmował ważne decyzje związane z Bitwą Warszawską (inaczej Cud nad Wisłą).

Przy stole uczniowie rozwiązywali quiz wiedzy na temat Józefa Piłsudskiego, który stanowił podsumowanie całej wycieczki. Dodatkowym "bonusem" były warsztaty w introligatorni, która znajduje się przy Bibliotece. Uczniowie dowiedzieli się jak kiedyś i obecnie drukowano i oprawiano książki i czasopisma.

"Uzupełnieniem" wycieczki było wykonanie pracy plastycznej - uczniowie tworzyli ulubionego konia Marszałka tzw. Kasztankę.

Renata Lis