CZYTAM, WIĘC JESTEM

Lekturą tegorocznej 12. odsłony Narodowego Czytania była najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej, entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów ponad 130 lat temu, "Nad Niemnem". Dzieło Elizy Orzeszkowej to jeden z najwybitniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku. Wspólne czytanie powieści odbyło się w Bibliotece Miejskiej Filii nr 5 i zostało poprzedzone wystąpieniem Pani Elżbiety Nawrockiej, która przybliżyła uczniom krótki rys historyczny dzieła, a także życie i twórczość Elizy Orzeszkowej.
Uczniowie klasy 8a pod opieką p. Anny Kulig i p. Marzeny Piskorskiej mieli okazję wysłuchać historii powstania rodu Bohatyrowiczów, przekazywanej z pokolenia na pokolenie i otoczonej szczególnym kultem. Dawała ona świadectwo świetności ich rodziny i przypominała o wartościach ,które przekazywali swym potomkom jej założyciele.
Wybrany fragment tekstu "Nad Niemnem" przeczytali z podziałem na role następujący uczniowie: Bartosz Figiel, Julia Matraszek, Alan Niemczuk, Zuzanna Tokarczyk.
Czytanie wybitnego dzieła pozytywizmu było dla wszystkich zgromadzonych podróżą w czasie, lekcją historii, polskiej obyczajowości, tradycji oraz języka, który na przestrzeni wieków tak bardzo się zmienił.
Podsumowując tegoroczną akcję Narodowego Czytania można przytoczyć słowa Kartezjusza:
"Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów"