Przepis na udany dialog międzykulturowy - podsumowanie projektu polsko-ukraińskiego

Podsumowanie projektu polsko - ukrainskiego 02.jpg

Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 11 im. Henryka Sienkiewicza wzięli udział w realizacji projektu pod tytułem "Online-Offline bez granic!". Jego celem było budowanie więzi między młodymi ludźmi z Polski i Ukrainy poprzez prowadzenie dialogu międzykulturowego w sposób aktywny – poprzez sztukę, muzykę, taniec, kuchnię, rękodzieło, literaturę, współzawodnictwo.

Na początku projekt realizowaliśmy online – za pomocą Messengera. Dzięki temu zaczęliśmy nawiązywać z młodymi Ukraińcami znajomości, poznawać kulturę obu krajów. W końcu przyszedł czas na bezpośredni kontakt. Tygodniowy wyjazd na spotkanie projektowe w Bieszczady okazał się wielkim sukcesem! Uczniowie obu szkół – naszej i ukraińskiej, dzięki spotkaniu twarzą w twarz nawiązali wspaniałe kontakty, a nawet przyjaźnie. Okazało się, że więcej nas łączy niż dzieli. Wspólne zajęcia, m.in. kulinarne – lepienie proziaków i kapuśniaków w Ustrzykach, rękodzielnicze – ozdabianie koszulek wzorami lubelskimi i ukraińskimi, fotograficzne - utrwalanie rodzących się przyjaźni i uroków Bieszczadów oraz górskie wędrówki pomogły nam każdego dnia pokonywać kolejne granice i bariery. Podczas pożegnania nie zabrakło łez, ale po powrocie kontakt z nowymi przyjaciółmi nadal trwa. Można powiedzieć, że projekt spełnił swoje zadanie. Międzykulturowy dialog młodych ludzi nadal trwa.

Podsumowując nasze działania w ramach Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży przygotowaliśmy uroczyste spotkanie w murach naszej szkoły. Uczniowie,  rodzice i rodzeństwo oraz grono pedagogiczne mogli podziwiać wystawę fotograficzną  prezentującą skuteczną współpracę międzynarodową. Na spotkaniu koordynatorzy projektu przedstawili efekty działań projektowych, a uczestnicy podzielili się swoimi wrażeniami. Kulminacyjnym momentem była projekcja filmu „Przepis na udany dialog międzykulturowy”. Przepis skazany na sukces! Wykorzystaliśmy wszystkie składniki: sport, kuchnia, rękodzieło, taniec, sztuka, dobra atmosfera, współpraca, otwartość na drugiego człowieka! Przekroczyliśmy wszystkie możliwe granice! Poznaliśmy kulturę i tradycje sąsiadującego kraju! Złamaliśmy bariery językowe! Otoczyliśmy szacunkiem poznane zwyczaje! Zbudowaliśmy zaufanie i wzajemną akceptację! Stworzyliśmy zgrany zespół! ONLINE – OFFLINE BEZ GRANIC! Postawione cele osiągnęliśmy!

Zapraszamy na wirtualną premierę naszego  filmu !