5 listopada – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Biblioteka szkolna ma dla uczniów dwie propozycje:

1. Przebierz się za wybraną bajkową postać.
  2. Ulep z plasteliny bohatera ze swojej ulubionej bajki lub go narysuj.

Przyjdź do biblioteki i pochwal się strojem lub wykonaną pracą!
Czekamy od godziny 10.00.

ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEJ ZABAWY

5 listopada swoje święto obchodzą przyjaciele wszystkich dzieci - bohaterowie bajek i baśni. Znani i lubiani nie tylko przez najmłodszych, bawią i uczą kolejne pokolenia. Data święta wybrana została na cześć urodzin Walta Disneya, wielkiej postaci Hollywood, jednego z najpopularniejszych twórców bajek animowanych dla dzieci. To właśnie wytwórnia Walta Disneya wykreowała niezapomniane postacie Myszki Miki, Kaczora Donalda, Smerfów, Króla Lwa, Wojowniczych Żółwi Ninja i wielu innych.

Historia bajek

Historia bajek z pewnością jest dłuższa niż wskazują na to pierwsze publikacje i odkrycia. Prawdopodobnie ludzie opowiadali sobie magiczne opowieści już w epoce brązu, przekazując je w formie ustnej kolejnym pokoleniom. „Oficjalny” początek gatunku datuje się na VI w. p.n.e, kiedy grecki niewolnik Ezop spisał pierwszy zbiór bajek o zwierzętach.

Kilkaset lat później, w 1697 roku pojawiły się bajki Charlesa Perraulta, w tym „Śpiąca królewna”, „Czerwony Kapturek”, czy „Kot w butach”.

W 1779 roku wydano zbiór bajek Ignacego Krasickiego, które są ważnym elementem literatury polskiej i światowej.

W 1812 roku zadebiutowały baśnie innych słynnych bajkopisarzy, czyli braci Grimm. Dziś dzieła Perraulta i braci stanowią klasykę gatunku, choć trzeba przyznać, że wiele współczesnych opowieści zostało pozbawionych najbardziej drastycznych wydarzeń, które w starych bajkach były powszechne.

XX wiek to dominacja bajek Walta Disneya, patrona Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek.