# Akcja Żonkile

akcja-zonkile-2021.jpg

Nasza Szkoła wzięła po raz pierwszy udział w projekcie Akcja Żonkile w szkołach, bibliotekach i instytucjach kultury organizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. W akcję byli zaangażowani uczniowie i uczennice naszej szkoły. Przewodnim tematem projektu było Powstanie w getcie warszawskim 19. 04.1943 r. oraz przygotowanie kwiatu żółtego żonkila.

Uczniowie i uczennice klas 5a, 5b i 6a na lekcjach historii zapoznali się z filmem edukacyjnym ,,Będę pisać’’, którego celem było poznanie podstawowych informacji na temat II wojny światowej i powstania w getcie warszawskim.

Na podstawie obejrzanego filmu wypełniali karty pracy udzielając odpowiedzi na  pytania:

1. Jaki był adres redakcji ,,Małego Przeglądu?’’
  2. Jak zmieniło się życie Zosi i Natana, gdy wybuchła wojna? Podaj trzy przykłady.
  3. Getto to otoczona murem dzielnica, do której kazano przeprowadzić się Żydom. Jak zareagowali rodzice Natana, gdy zobaczyli, ilu Żydów musiało zamieszkać w getcie?
  4. Czy Natan był w pełni bezpieczny poza gettem?
  5. Jak potoczyły się losy Zosi w getcie? Czym się zajmowała?

Następnie zadaniem dzieci było uzupełnienie chmurek widniejących przy rysunkach Zosi i Natana do pytań w komiksie:

• Za co Zosia podziękowałaby Natanowi?
  • Za co Natan podziękowałby Zosi?

Natomiast uczniowie i uczennice  klas 7a, 8a i 8d zapoznali się z filmem edukacyjnym ,,Muranów – dzielnica północna’’, w której poznali historię warszawskiej społeczności żydowskiej, zagłady oraz powstania w getcie warszawskim.

Po obejrzeniu filmu uzupełniali kartę pracy z pytaniami:

1. Jak nazywa się język, którym posługiwali się Żydzi w Europie Środkowo – Wschodniej?
  2. Kiedy Żydzi przybyli na teren Muranowa?
  3. Jak nazywała się żydowska dzielnica Warszawy w latach 30. XX wieku?
  4. W którym roku powstało getto w Warszawie?
  5. Ile osób mieszkało w getcie w szczytowym momencie?
  6. Ile Żydów mieszkało w getcie po tak zwanej Wielkiej Akcji Likwidacyjnej getta w 1942 roku?
  7. Kiedy wybuchło powstanie w getcie warszawskim?
  8. Jak nazywał się przywódca powstania w getcie warszawskim?
  9. Dlaczego współczesny Muranów znajduje się na wzniesieniu?

Efektem końcowym projektu było przygotowanie kwiatu żółtego żonkila i przypięcie go w dniu upamiętniającym wybuch powstania w getcie.

Młodzież klas 5, 6, 7 i 8 była zaangażowana udziałem w projekcie Akcja Żonkile przez co mogła poznać historię oraz życie Żydów, a także emocje jakie im towarzyszyły w czasie II wojny światowej oraz w trakcie walk w powstaniu w getcie warszawskim.

Ilona Rzepkowska