Dzieci z Ukrainy w naszej szkole

PL-UA.jpg

Mijają dwa tygodnie od kiedy przyjęliśmy pierwszych uczniów z Ukrainy uciekających przed wojną. Do dziś trafiło do naszej szkoły łącznie 25 dzieci, którym udało się opuścić tereny również bezpośrednio ostrzeliwane i bombardowane. Większość z nich przybyła praktycznie z tym, co mieli na sobie lub mogli zapakować do samochodu.

Jedną z pierwszych rzeczy, o której myślą ich mamy, to zapisanie swoich dzieci do szkoły, by jak najszybciej znalazły się wśród innych dzieci i mogły nie myśleć o koszmarze wojny.

W szkole wsparcia udzielają im uczniowie, nauczyciele i rodzice, którzy ofiarują konkretną pomoc materialną codziennie, za co pięknie dziękujemy. Ta pomoc trafia bezpośrednio dla najbardziej potrzebujących naszego wsparcia uczniów ukraińskich i ich rodzin.

Dzieci ukraińskie uczą się języka polskiego szczególnie od polskich rówieśników. Nasze dzieciaki są wspaniałe i zajmują się koleżankami i kolegami z Ukrainy jak tylko potrafią. Oprowadzają po szkole, pokazują, co gdzie jest, korzystając nie tylko z języka ale i rąk, nóg, rysunków, by się porozumieć :-)

Serce rośnie gdy widzi się ukraińskie dzieci uśmiechnięte (w porównaniu z pustką lub strachem w oczach gdy pojawiły się w szkole po raz pierwszy) i nasze dzieci zaangażowane w to by znalazły w naszej szkole tyle normalności ile się da.

Chwała Polakom i Слава Україні