Projekt Erasmus+ Turcja

zdjęcie główne.png
Mobilność uczniów w ramach Projektu Erasmus+
Turcja - Smart Eating

"Korzystając z chwili (czekamy na lotnisku na nasz lot powrotny), chciałabym podzielić się swoimi wrażeniami z tygodnia spędzonego w Turcji w ramach projektu Erasmus+. To był czas pozytywnych doświadczeń i emocji, pełen niezapomnianych przeżyć. Najbardziej poruszyła mnie gościnność, jaką otrzymałam od mojej tureckiej rodziny. Ich ogromny szacunek, ciepło i zaufanie sprawiły, że czułam się jak w domu od pierwszej chwili. Pogodne dni spędzaliśmy na świeżym powietrzu, w towarzystwie naszych nowych tureckich przyjaciół, którzy otoczyli nas troską i życzliwością. Ich serdeczność i otwartość na nowe znajomości pozostawiły trwały ślad w moim sercu. Z całego serca polecam każdemu udział w podobnym projekcie. To nie tylko podróż w nieznane, ale przede wszystkim możliwość poznania nowych kultur, tradycji i wspaniałych ludzi. Warto odważyć się na coś wyjątkowego i przeżyć przygodę życia."

Oliwka

"Chciałabym się podzielić kilkoma spostrzeżeniami na temat tureckiej kultury i tradycji, które poznałam, spędzając tydzień w Turcji w ramach mobilności uczniów. Ulubionym napojem Turków jest czarna herbata o intensywnym, ciemnym kolorze, podawana w małych szklankach zwanych tulipanami. Ulubionym deserem jest baklawa, przyrządzana z pistacji, orzechów laskowych i włoskich. Prawdziwa uczta dla podniebienia. Nie sposób zapomnieć także o kebabach, które są nieodłącznym elementem kulinarnego krajobrazu Turcji. Soczyste mięso przyrządzane na grillu, podawane z warzywami i różnorodnymi sosami, to ulubiona przekąska zarówno mieszkańców, jak i turystów. Warto również wspomnieć, że w Turcji ponad 98% mieszkańców wyznaje islam, co ma wpływ na wiele aspektów życia codziennego, włączając w to praktyki związane z ubiorem, jak zakrywanie włosów, ciała, a czasem nawet całej twarzy przez kobiety."

Julia

„Zgadzam się z twierdzeniem, że „podróże kształcą”. Po tygodniowym pobycie w Turcji w ramach Projektu Erasmus+ chętnie udzielę kilka rad osobom, które wybierają się do Turcji.
- Nie zapomnij o dokumentach podróżnych, takich jak paszport lub dowód. Upewnij się, że są one aktualne i ważne przez cały czas trwania podróży. Turcja nie należy do Unii Europejskiej, więc musimy przejść kontrole graniczną.
- Zachowaj szacunek wobec miejscowych zwyczajów i tradycji, w tym w szczególności podczas odwiedzania miejsc sakralnych. Pamiętaj o odpowiednim stroju, szczególnie jeśli planujesz zwiedzać meczety.
- Skorzystaj z okazji, by spróbować lokalnych specjałów kulinarnych, takich jak döner kebab, meze czy baklawa. Turcja słynie z bogactwa smaków i aromatów, które warto odkryć podczas podróży.
- W Turcji możemy płacić w trzech walutach: euro, dolarach amerykańskich i lirach tureckich.
- Bądź ostrożny podczas negocjacji cen, szczególnie na bazarach i w sklepach. Wiele produktów można kupić po niższej cenie po krótkiej negocjacji, jednak pamiętaj o zachowaniu uprzejmości i kulturalnego tonu.
- Należy zabezpieczyć telefon i portfel przed kieszonkowcami, najlepiej trzymając je w plecaku noszonym na brzuchu. Warto też sprawdzać resztę oraz kwoty na terminalach płatniczych.
- Zaleca się wyłączenie danych komórkowych, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów związanych z międzynarodowym roamingiem. Jeżeli koniecznie potrzebujesz Internetu, polecam zakup E-Seam.
- Należy być szczególnie ostrożnym na ulicach, ponieważ kierowcy w Turcji często nie zwracają uwagi na pieszych i znaki drogowe.
- Zaleca się picie butelkowanej wody, ponieważ picie wody z kranu, nawet po przefiltrowaniu, może prowadzić do problemów żołądkowych.”

Janek

„Z racji tego, że temat projektu brzmiał „Smart Eating” skupię się na jedzeniu. Kuchnia turecka jest bogata w smaki i słynie z obfitego wykorzystania białego sera oraz licznych wyjątkowych dań. Moja wizyta w Erdemli, jednej z dzielnic malowniczego nadmorskiego miasta Mersin na południu Turcji, pozwoliła mi odkryć wiele wspaniałych potraw. Lahmacun – rodzaj cienkiego pszennego placka z mięsem mielonym i przyprawami. Serwowany z warzywami i sosem jogurtowym, lahmacun jest bardzo popularnym daniem ulicznym w Turcji. Turkish delight (rachatłukum) – te znane również w Polsce słodkości to miękkie galaretki o różnych smakach i aromatach, często z dodatkiem migdałów i orzechów, obtoczone w cukrze pudrze. A także najbardziej znane ze wszystkich tureckich dań: Kebab – składa się z mięsa, zazwyczaj baraniny lub kurczaka (Turkowie nie jedzą wiepszowiny), pieczonego na rożnie. W Turcji kebab często podaje się na talerzu z ryżem, warzywami i sosem jogurtowym, a nie w tortilli czy bułce, jak to bywa w innych krajach. Mam nadzieję, że kuchnia turecka stanie się bardziej popularna w Polsce i że łatwiej będzie znaleźć dobre restauracje serwujące te typy dań.”

Kacper

„Podczas naszej podróży do Turcji oczarowało mnie wiele aspektów – serdeczność mieszkańców, zachwycająca architektura i malownicze świątynie. Jednak to, co naprawdę mnie urzekło, to niesamowita pogoda. Panowały tam idealne warunki do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Warto zauważyć, że stosowanie kremu z filtrem okazało się kluczowe, by uniknąć nieprzyjemnego poparzenia słonecznego. Bardzo podobało mi się, że większość aktywności związanych z realizacją projektu odbywała się na świeżym powietrzu – czy to w leśnej szkole, na brzegu morza, na podwórku szkolnym. Prawie zawsze podczas konsumowania pysznych tureckich produktów, towarzyszył nam widok na morze.”

Ala