NOWY PROJEKT ERASMUS+ w SP11

Erasmus7.png

        Od 15 grudnia 2022 SP nr 11 realizuje kolejny, nowy, dwuletni projekt w ramach programu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Erasmus+, akcja A2. Tytuł projektu to: "REPOWER -Recover Earth, Protect Our World, Empower Resources". SP nr 11 współpracuje ze szkołami partnerskimi z Grecji, Litwy, Włoch i Turcji. Projekt zakłada krótkoterminową wymianę młodzieży oraz nauczycieli, która ma na celu promowanie edukacji międzykulturowej, poszerzanie wiedzy na temat ekologii i rozwijanie kompetencji cyfrowych, społecznych i obywatelskich. Aby osiągnąć wymienione cele zaplanowane zostało 5 międzynarodowych spotkań dla uczniów, 3 międzynarodowe spotkania dla kadry, przeplatanych działaniami podejmowanymi lokalnie. W wyjazdach międzynarodowych weźmie udział 125 uczniów oraz 25 nauczycieli, dyrektorów z 5 szkół partnerskich.

        Właśnie zakończyliśmy pierwsze, zagraniczne szkolenie dla kadry nauczycielskiej w ramach tego projektu. Szkolenie odbywało się w Rzymie - Wiecznym Mieście, które zachwyca swoim ponadczasowym dziedzictwem kulturowym. W grupie szkoleniowej oprócz nauczycieli z Polski, byli również pedagodzy i dyrektorzy z Litwy, Turcji, Włoch i Grecji. Zajęcia odbywały się w języku angielskim, prowadził je zespół nauczycieli z Włoch. Podczas szkolenia uczestnicy projektu opracowali ramy organizacyjno-prawne dla skuteczniejszego wspierania wymiany młodzieży, ustalili plan pracy, aktywności na cały okres trwania projektu. Koordynator projektu oraz polska koordynatorka przeprowadzili szkolenie dotyczące pracy na platformie Twinspace jako roboczej platformie projektu oraz zasady rozliczania budżetu. Koordynatorzy włoscy zaplanowali także bogaty Program kulturalno-edukacyjny, w ramach którego w pierwszym dniu naszego pobytu gościliśmy w Muzeum Watykańskim, Bazylice Świętego Piotra oraz Grotach Watykańskich. Słoneczna aura umożliwiła nam wspinaczkę na kopułę Bazyliki Świętego Piotra. Kolejny dzień szkolenia upłynął nam pod znakiem wytężonej pracy. Placówki z Grecji, Turcji, Włoch, Litwy, a także Polski zaprezentowały swoje doświadczenia edukacyjne. Wieczorem udaliśmy się na zasłużoną kolację do urokliwej rzymskiej pizzerii. Środa okazała się bardzo owocnym dniem. Zwiedziliśmy: Koloseum, Forum Romanum oraz Palatyn. Koordynatorzy szkolenia oprowadzili nas po istotnych miejscach związanych z historii Rzymu. Kolejnym zachwycającym miejscem, które mieliśmy okazję odwiedzić była Galeria Borghese. Jest to muzeum państwowe w Rzymie, przechowujące znaczną część kolekcji Borghese, na którą składa się malarstwo, rzeźba i antyki. Ostatniego dnia naszego pobytu po zajęciach szkoleniowych spędziliśmy czas na Zatybrzu, kontemplując uroki pięknego miejsca. Dzisiejszy Rzym to z pewnością największe na świecie muzeum na otwartym powietrzu, w którym antyczne amfiteatry wyrastają obok wspaniałych bazylik chrześcijańskich.

        Udział w szkoleniu otworzył przed nami nowe możliwości, ale także nowe spojrzenie na edukację. Był nie tylko inspiracją dla osób pracujących z młodzieżą do podejmowania wspólnych działań, które pozwolą na wzajemne zbliżenie się i odkrywanie wspólnych korzeni, ale również niesamowitą okazją do pokonywania bariery językowej.

        Kolejne wyjazdy będą przeznaczone dla uczniów i wpłyną nie tylko na kształtowanie ich umiejętności językowych, ale przede wszystkim na ugruntowanie ich postaw proekologicznych. Na najbliższą mobilność uczniowie Jedenastki wyruszają już w kwietniu i udają się na Sycylię.