Wycieczka klasy VI d

kafelek.jpg

W dniach18-19 maja Klasa VI d przebywała na wycieczce w Górach Świętokrzyskich, a jej bogaty program dostarczył uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń.

Pierwszego dnia uczniowie odwiedzili Centrum da Vinci, gdzie podczas korzystania z interaktywnych stanowisk poznali tajniki ludzkiego organizmu. Następnie udali się do Jaskini Raj- jednej z najpiękniejszych jaskiń krasowych w naszym kraju. Później zaś odwiedzili Zamek Królewski w Chęcinach wzniesiony na grzbiecie skalistego wzgórza. Uczniowie zapoznali się z historią obiektu, odwiedzili skarbiec i przymierzali wybrane elementy zbroi rycerskich.

Kolejne atrakcje Gór świętokrzyskich umieszczone zostały w programie drugiego dnia wycieczki.

Pierwszym jego punktem było zwiedzanie Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej. Tam w drewnianych chatach z XII/ XIV uczniowie poznawali pracę słowiańskich rzemieślników tj. garncarza, tkacza, kowala i  rymarza. Uczestniczyli też w warsztatach zdobienia papieru.

Następnie, jedną z tras wytyczonych na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, dotarli do tarasu widokowego i podziwiali gołoborza, a później do Sanktuarium na Świętym Krzyżu. Zwiedzili Muzeum Przyrodnicze, podziwiali kościół i bazylikę Trójcy Świętej oraz kaplicę Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

Ostatnim punktem programu była wizyta w Muzeum Minerałów, które w swojej bogatej kolekcji posiada ponad 1000 okazów minerałów, kamieni szlachetnych, skamieniałości i meteorytów. Uczniowie poznali tu również tajniki pracy jubilerskiej związanej z obróbką kamieni szlachetnych.

Mimo nie najlepszej, deszczowej pogody wszystkim dopisywał dobry humor.