„Czyste, Zielone Miasta”

Zdjęcie główne.png

17 października 2022 r. klasa 5d brała udział w projekcie „ Czyste, Zielone Miasta”, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia  „Program Czysta Polska”. Celem akcji była integracja oraz edukacja ekologiczna mieszkańców Puław – tych małych i tych dużych. Pierwszym zadaniem uczniów było posprzątanie śmieci  w okolicy Domku Gotyckiego. Nikt nie narzekał, wszyscy się zmobilizowali  i pracowali wspólnie z innymi uczniami puławskich szkół. Dzięki tej akcji uczniowie przypomnieli sobie nazwy drzew znajdujących się w parku a w wolnych chwilach tworzyli piękne bukiety z liści.
Drugim etapem naszej akcji było zasadzenie drzew na skarpie przy ulicy Krańcowej 23. Wszyscy chcieli posadzić „ swoje drzewko” i choć kopanie dołków  nie było łatwe – dzieciaki wykazały się siłą i zręcznością. Czasami potrzebna była pomoc dorosłych - i wtedy przykład dawał sam prezydent Puław, który chętnie pomagał uczestnikom akcji w tych niecodziennych zajęciach. Nasza klasa posadziła 5 drzewek.
Po ciężkiej pracy udaliśmy się na  Skwer Niepodległości, gdzie czekała na nas słodka niespodzianka – pyszne drożdżówki i herbata. Tu również odbył się event przyrodniczy „ Miejska Dżungla”  przygotowany przez Pracowników Muzeum Przyrodniczego w Kazimierzu Dolnym. Panie zapoznały nas z różnymi gatunkami zwierząt, które występują w okolicach Puław oraz uświadomiły nas, jak możemy sami chronić przyrodę w swoim środowisku i pomagać  zwierzętom przetrwać zimę.
Na terenie Skweru Niepodległości  zostały ustawione 2 domki dla jeży. Przedstawiciele naszej klasy wzięli również udział w quizie przyrodniczym i otrzymali drobne upominki.
Tego dnia Nadleśnictwo Puławy i Lasy Państwowe zorganizowały również na Skwerze Niepodległości dla mieszkańców naszego miasta różnego rodzaju zabawy, dzięki którym można było wygrać sadzonki krzewów, drzewek.

Ten dzień na pewno zapamiętamy i będziemy miło go wspominać. Była to dla nas dobra zabawa i lekcja przyrody!