Dzień niespodzianek i wspólnej pracy

zdjęcie główne.jpg

Bardzo długo czekaliśmy na spotkanie z naszymi przyjaciółmi z Czech, z którymi wspólnie realizujemy projekt
„Bostońskie czytanie i obcego słuchanie”. Szkoda, że czas płynie tak szybko…
Za nami kolejny dzień partnerskiej wizyty, dzień pełen niespodzianek i wspólnej pracy.

Dzisiaj, aby poznać uroki naszego regionu, udaliśmy się do Kazimierza Dolnego, gdzie odbyły się „warsztaty koguciarskie” w Muzeum Koguta i Kazimierskich Tradycji Kulinarnych. Dowiedzieliśmy się nie tylko tego, dlaczego smakowity kogut stał się symbolem Kazimierza Dolnego, ale każdy uczestnik tego spotkania mógł nauczyć się sztuki wyplatania kazimierskiego koguta. Warsztaty podobały się zarówno dzieciom, jak i towarzyszącym im opiekunom, a wykonanie smakowitego koguta okazało się dosyć proste.

Trzeba przyznać, że Kazimierz Dolny i jego okolice potrafią zachwycić. Tajemnice i zabytki tej urokliwej miejscowości poznawaliśmy podróżując meleksami, którymi dotarliśmy do Wąwozu Korzeniowego. Niestety, nie udało nam się odnaleźć uwięzionego w korzeniach jednego z drzew czarta, o którym opowiada legenda.

Ukoronowaniem dzisiejszego dnia było spotkanie w puławskiej kawiarni „Smok”, gdzie dzieci czytały najbardziej znane legendy polskie i czeskie. Nasi czescy koledzy zaskoczyli nas tym, że nie tylko pięknie mówią po polsku, ale też pięknie w naszym ojczystym języku czytają. Legendy, które przygotowali, mogliśmy usłyszeć w języku zarówno polskim jak i czeskim. Uczniowie SP11 czytali swoje teksty z podziałem na role. Ich wysiłki, ubogacone muzyką wykonywaną na skrzypcach, były nagrane i będzie można je już wkrótce zobaczyć. Na zakończenie wieczornego spotkania odbyła się uroczysta i smaczna kolacja.

To był piękny słoneczny dzień. Wszystkich zachwyciły uroki Kazimierza Dolnego, złotej polskiej jesieni i wspólne przebywanie.