Zwiedzamy i bawimy się w Lublinie

zdjęcie główne.png

Ostatni dzień wizyty Czeskich gości w ramach projektu „Bostońskie czytanie i obcego słuchanie!”

5 dzień wizyty Czeskich gości zaczęliśmy od zwiedzania Muzeum Wsi Lubelskiej, jednego z największych skansenów w Polsce. Podczas zwiedzania z przewodnikiem uczniowie mogli zobaczyć przedmioty związane z dawnym życiem wsi, dworów oraz miasteczek, oraz utrwalić wiedzę na temat zwyczajów, obrzędów, tradycji i codziennej pracy ludzi minionej epoki z terenu Lubelszczyzny. Uczniowie wzięli również udział w warsztatach rękodzielniczych, których tematem był pająk ludowy – dekoracja świątecznej izby wiejskiej. Wysłuchali opowieści o dekoracyjnej funkcji pająka, jego symbolice, dowiadując się kto i kiedy go wykonywał. Wszyscy uczniowie wykonali własnoręcznie pająka według wskazówek instruktora etnografii. Jak Lublin to oczywiście legenda o Czarciej Łapie i wizyta Muzeum Narodowym, w którym zwiedziliśmy Kaplicę Trójcy Świętej. Po edukacyjnej części i smacznym obiedzie wyruszyliśmy do Aqua Lublin. Czas spędzony na basenie, wspólna zabawa na wodnych atrakcjach, kąpiel w jacuzzi, rwąca rzeka, zjeżdżalnie, wodny plac zabaw to wspaniałe podsumowanie wspólnie spędzonego czasu. Na pożegnanie wszyscy nasi uczniowie otrzymali od swoich czeskich rówieśników drobne upominki, które sprawiły wiele im radości. Wracając do Puław był czas na wymianę kontaktów, wspólny śpiew i ostatnią wymianę wrażeń.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom projektu i ich opiekunom, będziemy z utęsknieniem czekali na ponowne spotkanie,
które planujemy na wiosnę w Jabłonkowie.