Dzień Otwarty – działo się!

główne.png

Dnia 28 lutego społeczność naszej szkoły zorganizowała dla przyszłych pierwszaków i zerówkowiczów Dzień Otwarty. Przygotowano szereg atrakcji. Poszczególne sale zamieniły się tego dnia w niezwykłe miejsca. Przy wejściu Gości witali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, którzy rozdawali mapki ułatwiające lokalizację poszczególnych punktów z zabawami.

Jedną z nich były zajęcia plastyczne przeprowadzone w kilku salach lekcyjnych. Świetlica szkolna zamieniła się w Pracownię Artysty. Przy wejściu do sali dzieci otrzymywały pamiątkowe medale i pieczątki. Następnie miały do wyboru kilka stanowisk, przy których mogły wykleić wielkoformatowe kolorowanki pociętą włóczką lub bibułą, odbić pomalowane dłonie na folii, przesypywać kolorowy ryż oraz tworzyć ciekawe formy z kinetycznego piasku. Maluchy wykonały też swoją ramkę, do której przyklejały puzzle. Dodatkową atrakcją był multimedialny dywan FlySky, gra zręcznościowa piłkarzyki oraz inne dostępne świetlicowe zabawki.

Z kolei w bibliotece odwiedzające szkołę dzieci zostały przywitane przez postacie ze znanych bajek, w które wcielili się chętni uczniowie klasy 6c. Z zaangażowaniem zachęcali do aktywności przy pięciu stanowiskach. Przedszkolaki ozdabiały teatralne maski różnorodnymi materiałami plastycznymi. Kolorowały też zakładki do książek i rysowały ulubionych baśniowych bohaterów. Chętni mogli również układać puzzle, zaś bajkowe postacie zachęcały do wspólnego czytania książek.

“Anioły w świecie zmysłów” to interesujące zajęcia plastyczne, podczas których dzieci miały możliwość ulepić anioła z masy solnej i pomalować go farbami według własnego pomysłu. Do pracy twórczej wykorzystały także kinetyczny piasek. Wyjątkowym doświadczeniem była obserwacja, jak w dłoniach zachowuje się ciecz nienewtonowska. Ciekawą atrakcją była również ścieżka sensoryczna, na końcu której czekała niespodzianka. Dużym zainteresowaniem cieszył się namiot z muzyką relaksacyjną i kolorowymi światłami. W tak różnorodnych warsztatach pomocni okazali się chętni uczniowie z klas 5a, 6a i 6d.

Dużą popularnością cieszyły się zabawy językowe. Podczas aktywności ruchowych, manualnych oraz zadań z wykorzystaniem najnowszych technologii dzieci wykazały się dużą znajomością języka angielskiego. Uśmiechom, ekscytacji i rozmowom nie było końca!

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodego pokolenia zaproponowano innowacyjne zajęcia "Z technologią za pan brat". Dzieci entuzjastyczne eksplorowały możliwości robotów edukacyjnych  wykorzystywanych na co dzień w naszej szkole. Doskonale poradziły sobie z pokonaniem slalomu za pomocą Photonów. Miały również okazję zaprogramować trasy dla Beebotów.

W sali "Świat gazetki szkolnej" zadaniem przybyłych przedszkolaków było przejście labiryntu. Po drodze napotykały przybory szkolne wskazujące trasę do wyjścia. Po ukończonym pierwszym zadaniu wszyscy chętnie układali kolorowe puzzle przedstawiające scenę z powieści 'W pustyni i w puszczy", której autorem jest patron naszej szkoły. Na zakończenie w nagrodę uczestnicy zabaw otrzymali kolorowy ołówek z gumką lub teczkę.

Nasi najmłodsi Goście mieli okazję utrwalić sobie kształty figur geometrycznych. Posłużyły temu: ćwiczenia na tablicy interaktywnej, zabawy woreczkami sensorycznymi, układanie tangramów, odszyfrowywanie obrazków na macie do kodowania oraz odtwarzanie rytmów za pomocą piankowych kół, kwadratów, prostokątów i kolorowych kubeczków. Dzieci przeliczały i klasyfikowały metodą Montesorri małe dinozaury, wykonywały proste działania matematyczne budując różne konfiguracje z klocków Mathlink cubes.

Punktualnie o godzinie 17:00 dzieci wraz z rodzicami tłumnie zebrały się w sali 112 na przedstawieniu przygotowanym przez uczniów kl. 5c pt.: ”Kłopoty w krainie bajek”. Goście z zainteresowaniem przyglądali się, w jakie tarapaty wpadają bohaterowie książek, których nie szanują czytelnicy.

Stacja „Festiwal smaków” to była prawdziwa uczta dla podniebienia. Dzieci mogły same skomponować swojego gofra z ulubionymi dodatkami. Do wyboru były świeże owoce, dżemy i czekolada, pianki, bita śmietana oraz kolorowe posypki. Takie zajęcia kulinarne odbywają się często w naszej szkole. Podczas nich uczniowie mogą nauczyć się samodzielnie przygotowywać posiłki i gotować nowe potrawy.

Celem zabawy w mini escape roomie było odkodowanie sekretnej wiadomości. W sali ukryły się literki, które po odgadnięciu bajkowych zagadek tworzyły hasło. Na koniec trafny rzut do tarczy otwierał magiczną skrzyneczkę z nagrodami.

Wśród przygotowanych atrakcji nie zabrakło tak lubianych przez wszystkich zajęć sportowych. Na małej salce gimnastycznej został przygotowany wesoły tor przeszkód. Pokonanie go wymagało od dzieci wielu umiejętności. Na początku toru było czołganie przez piankowe klocki, następnie wspinanie się na "drewniane góry". Najprzyjemniejszym elementem toru był zjazd ze zjeżdżalni. Dzieci wspinały się też po drabinkach gimnastycznych i skakały po stepach. Za sprawne wykonanie zadania otrzymały pamiątkowe, sportowe naklejki.

Niewątpliwą atrakcją naszej szkoły jest duży basen. Podczas Dnia Otwartego nie mogło zabraknąć zajęć na nim. Pod hasłem "My się wody nie boimy" przeprowadzono różne zabawy pozwalające oswoić się dzieciom z wodą. Mali pływacy z ogromnym zaangażowaniem wykonywali wszystkie zadania: zanurzanie głowy, ćwiczenia oddechowe, nurkowanie z użyciem nietypowych przyborów, a nawet skoki do wody. Ta forma aktywności zawsze wzbudza radość i pozytywne emocje.

W każdym punkcie z atrakcjami na przygotowanych kartach dzieci otrzymywały pieczątki, które potwierdzały ich obecność.

Na zakończenie wizyty w naszej szkole na uczestników przygody czekała słodka niespodzianka. Można też było wykonać pamiątkowe zdjęcie w fotobudce przygotowanej specjalnie na tę okazję.

Wszystkim małym Gościom mówimy „Do zobaczenia we wrześniu w naszej szkole!”