Organizacja pracy biblioteki

bibl nowa.jpg

Biblioteka szkolna oferuje szeroki zakres pozycji z literatury pięknej i popularno-naukowej. Dostępne są lektury polecane przez nauczycieli oraz książki, które są pomocne w rozwijaniu swoich pasji i zainteresowań. U nas można w ciszy i spokoju poczytać, spędzić wolny czas w miłej atmosferze, a także przygotować się do lekcji. Ponadto biblioteka zaprasza nauczycieli i uczniów do korzystania z Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej. Centrum dysponuje komputerami oraz wielofunkcyjnym urządzeniem sieciowym.

ICIM (Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej) służy przede wszystkim do celów edukacyjnych. Użytkownicy mogą poszukiwać w Internecie lub encyklopediach multimedialnych informacji potrzebnych do wykorzystania na lekcjach i poza nimi. Mogą też tworzyć własne dokumenty i prezentacje oraz korzystać z dostępnych w bibliotece programów edukacyjnych.

10 sposobów na dobry początek przygody z czytaniem:

1. Ustal najlepszą dla siebie porę dnia na czytanie.
  2. Zadbaj o odpowiednie miejsce, w którym nie będzie cię nic rozpraszało – unikaj włączonego telewizora i głośnej muzyki.
  3. Wybierz książkę, która cię zainteresuje – książka nie zawsze musi uczyć, może też bawić.
  4. Zacznij od książek z dużym drukiem.
  5. Czytaj krótkie fragmenty, ale za to codziennie – na początku wystarczy 10 – 15 minut.
  6. Pomagaj sobie jakimś wskaźnikiem lub zakładką, to ułatwia koordynację – uporządkuje ruch oczu i zaaktywizuje pracę mózgu.
  7. Po przeczytaniu tekstu przypomnij sobie, co czytałeś i postaraj się opowiedzieć komuś przeczytaną historię.
  8. Baw się tekstem, np. z rodzicami – kto szybciej znajdzie słowa z określoną sylabą lub literą. W ten sposób zapamiętasz pisownię tych słów.
  9. Możesz czytać po cichu lub na głos – jak wolisz.
  10. Pamiętaj: czytanie to fajna zabawa.

Każde dziecko powinno dostać od najbliższych bezcenny dar, który ułatwi mu naukę, relacje z ludźmi – dar głośnego czytania.

Zalety czytania:

• znacznie lepsza znajomość języka, bogate słownictwo, ładna wymowa,
  • lepsza pamięć,
  • rozwinięta wyobraźnia,
  • harmonijny rozwój emocjonalny,
  • większa umiejętność skupiania uwagi i wyciszenia się,
  • znacznie szersza i głębsza wiedza o świecie,
  • większa śmiałość, otwartość na innych, ciekawość świata,
  • mocniejsze poczucie własnej wartości,
  • wrażliwość na dobro i zło.

Przeznaczmy przynajmniej 20 minut dziennie na czytanie książek!