21 lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Dzień Języka Ojczystego 1.png

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto ustanowiono 17 listopada 1999r. Ponieważ w tym roku przypada na okres ferii, postanowiliśmy uczcić go w ostatnim tygodniu nauki.

- W szkolnej bibliotece pojawiła się gazetka z informacjami na temat tego święta. Zaproponowano uczniom zmagania z łamańcami językowymi.
- Uczniowie klas 1-3, którzy uczęszczają na świetlicę, kolorowali litery, wyróżniające nasz język spośród innych, m.in. ch. rz, ó, ż.
- Uczniowie kl. 4c na lekcji języka polskiego pod kierunkiem p. Agaty Miazgi przygotowali plakaty.
- Zaś uczniowie klas trzecich wypowiadali się pisemnie na temat, za co kochają język polski. Oto niektóre z propozycji:
Kocham język polski, bo używam go na co dzień, jest łatwy i ładny, rozpoznawalny, zrozumiały, piękny, wyraźny, wyróżnia się spośród innych języków, uczę się go od najmłodszych lat, jestem Polakiem, dzięki niemu poznaję historię mojego kraju.

Dbajmy na co dzień o rozwój i piękno naszej mowy. Nie zachwaszczajmy języka polskiego wulgaryzmami, mówmy i piszmy poprawnie.

Pamiętajmy: „Świat jest taki, jaki mamy zasób słów. Świat jest taki, jak potrafimy go opisać”.