Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

wykleci.JPG

„Zawsze gotowi działać.
Zawsze Bóg – Honor – Ojczyzna.
Z troską o bliskich.
Z Bogiem w sercu.
Z pieśnią na ustach. Z miłością do Niej Ukochanej Polski.”

Jan  Piotr  Iwański   „Wciąż pytamy…”

15 marca 2023 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w wykonaniu uczniów klas  VIII b,  VIII c oraz VIII f oraz szkolnego chóru, pod nadzorem p. Renaty Lis i p. Iwony Chmielewskiej , p. Ewy Jurkowskiej oraz p. Wiktora Leonienko.

Podczas apelu, uczniowie zapoznali społeczność szkolną, z sylwetką Żołnierza Wyklętego mjr  Mariana Bernaciaka „Orlika”. Uzupełnieniem apelu jest wystawa poświęcona „Orlikowi”, którą można oglądać w holu szkoły.

Żołnierze Wyklęci, to Ci  którzy nie pogodzili się z narzuconym przez sowietów reżimem komunistycznym i podjęli dalszą walkę po zakończeniu II Wojny Światowej. Obchodzenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL. Oni – wyklęci przez komunistyczny system, nie złożyli broni. Jeszcze raz poszli do lasu bronić miejscowej ludności przed kradzieżami i gwałtami MO,UB i NKWD. „Żołnierze Wyklęci” nie porzucili swoich ideałów nawet za cenę śmierci.

TO  ŚWIĘTO JEST WYRAZEM HOŁDU, DLA CZĘSTO ZAPOMNIANYCH PATRIOTÓW, ZA ICH ŚWIADECTWO MĘSTWA, NIEZŁOMNEJ POSTAWY I PRZELANĄ KREW W OBRONIE OJCZYZNY.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !!!